Zmiany w branży motoryzacyjnej 2020

Od pierwszego stycznia nowe przepisy. Dla nas i dla Was. Zobaczcie co się zmieniło:

 • obniżenie akcyzy dla samochodów hybrydowych Rządowym dofinansowaniem, przynajmniej na razie, objętych zostanie osiem modeli, których ceny mieszczą się w limicie 125 tys zł.
 • obowiązkowe kasy fiskalne „on-line”. Od stycznia 2020 roku kasę fiskalną online będą zobowiązaniu posiadać:
  a) świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
  b) sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych;
 • rusza internetowa Baza danych o odpadach (BDO), która zastąpi papierowe sprawozdania, obowiązujące dotychczas. Problem dotyczy również warsztatów samochodowych. Dotychczas brak wpisu do BDO zazwyczaj nie wiązał się z żadnymi konsekwencjami, gdyż odpowiedzialni za ewidencję inspektorzy ochrony środowiska nie przeprowadzali kontroli. W efekcie wielu przedsiębiorców nawet nie wiedziało o swoich obowiązkach w zakresie odpadów. Od 1 stycznia firmom nie zarejestrowanym w BDO, a wytwarzającym odpady grożą kontrole i wysokie kary finansowe.
  zmiana przepisów dotyczących wymiany liczników w samochodach;
 • obowiązek rejestracji w ciągu 30 dni używanego pojazdu sprowadzonego z kraju UE. Do tej pory nakaz był zniesiony jako wyjątek dla handlarzy i komisów, zajmujących się profesjonalnie importem samochodów. Po zmianie każdy sprowadzony do kraju pojazd będzie musiał być zarejestrowany w ciągu miesiąca, pod rygorem kary w wysokości 1000 zł;
 • sankcje za niezawiadomienie starosty w terminie 30 dni o nabyciu lub zbyciu pojazdu;
 • normy emisji CO2. Nowo produkowane auta będą musiały spełniać wyśrubowane normy emisji dwutlenku węgla. Za emisję powyżej średnio 95 g CO2/km przyznawane będą wysokie kary (nawet 95 euro od każdego samochodu za każdy gram, o który przekroczony został limit).

Co jeszcze przyniesie ten rok dla branży motoryzacyjnej? Wkrótce zobaczymy. Na pewno nie będzie nudno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top